#SaatOnsıfırDört #AnkaraGarı – “Sakın Ama, Asla Unutmayın… Unuttuğunuz An, Yenildiğimiz Zamandır…”

3 yıl önce bugün, barış için Türkiye’nin dört bir yanından insanlar akın akın Ankara’ya geldi. O zamanın hükümet yetkilileri, Emek, Barış ve Demokrasi Mitingi’nin kana bulanmasını engellemek için tek bir tedbir almadı, hem de olacak herşeyi bilmelerine rağmen… Hükümetin ve devletin, ‘dolaylı’ da olsa, bilgisindeki saldırı gerçekleştirildiğinde, ambulans yerine gönderilen polis ekipleri tarafından, yaralılara ve yardım etmek isteyenlere biber gazı sıkıldı, birçok yaralı o polis gazıyla can verdi. O gün, orada barış umuduyla yollara düşen 102 Canımız toprağa düştü.

Üstünden üç koca yıl geçti o Kanlı Cumartesi’nin… Acı dolu aileler, sevenler o Kanlı Meydan’da yitirdiklerini anmak, birbirinden güç almak istiyor, Cumhuriyet tarihinin en büyük katliamını unutturmamaya, ‘gerçek failleri’nin ceza almasını bekliyor ancak yine o devletin reva gördüğü, 3-5 kuklaya verilen cezalarla yetinmemizi, devletin bu katliamdaki sorumluluğumuzu unutmamızı beklemek ne yazık ki, ‘bizim mi’ devletimiz?…

Susmaya devam eden, boyun eğmekten başka hiçbir şey yapmayan, onursuzluğu erdem sayan ve kendisinden başkasını düşünmeyenlere karşı hakkını arayan, yitip gidenlerin hesabını sormak isteyen ve öfkesini belli etmekten çekinmeyenlerin mücadelesi ise sürüyor.

Bizler Suruç’ta, Gar’da, Sultanahmet’te, Merasim Sokak’ta, İstiklal’de, Güvenpark’ta, Ulu Camii’de patlamaların yaşandığı bölgelerden şans eseri uzaktaydık, şansa hayatta kaldık. Bir de patlama anında orada olanlar vardı, onlar ya yaralandı ya da çoktan toprağa karıştı. Bizler, şans eseri hayatta kalanlar ve acıyı tadanlar, o acıyla yaşayıp, elbet o gerçek suçluların cezasını çekeceği günü beklerken, o kirli sönük günlük yaşamlarına devam edenler ise, karanlık ve belirsiz geleceklerine dair planlar yapmayı sürdürüyor ve batmaya devam ediyor. Ama biz bugün ağlayan, yarın unutan, hatta ölümlere alışan ama alıştığını inkar eden insanlardan değiliz ya işte…
Ölüm her an kapımızda; önceden yol verilen teröristlerle, şimdi ise lokmamızı pis elleriyle boğazımızdan çalanların eliyle!

Bu ülkede sessizlik, adaletsizlik demek, kabullenmek ise diri diri kendi elimizle gömülmek demek, işte bunu asla unutmayın!!!

– Bir Ankaralı / 10 Ekim 2018 Çarşamba –

Söz.Müzik: İNHA

yorum yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s