Süslü Kadınlar Bisiklet Turu Yayılıyor: Berlin de “Otomobile Hayır” Dedi

İlki 2013 yılında İzmir’de Sema Gür adlı bir aktivist tarafından düzenlenen “Fancy Women Bike Ride” tüm dünyada hızla yayılıyor. Bu etkinliğe en son eklenen kentlerden biri de Almanya’nın başkenti Berlin oldu.

Kentlerde otomobil olmadan bir yaşamın da mümkün olduğunu göstermek ve herkesi bu deneyime davet etmek amacıyla her sene 22 Eylül’de kutlanan “Dünya Otomobilsiz Kentler Günü”, 2013 yılından bu yana önemli bir değişiklik ile, sıradan erkek egemen etkinlikler ve “günün anlam ve önemi” etrafında sıralanan etkisiz konuşmalar yerine, artık kadınların önderliğinde rengarenk bir içeriğe kavuşmuş olarak gerçekleştiriliyor.

İzmir’de Başladı, Dünyaya Yayıldı

Başladığı yıldan bu yana tüm dünyada hızla katılımcıları artan etkinliğe bu sene ilk olarak Almanya’nın başkenti de katıldı. Berlin’de yaşayan bir başka aktivist Safia Yazanoğlu’nun girişimiyle düzenlenen etkinliğe, ilk sefer olmasına rağmen çok sayıda Berlinli kadın ilginç kıyafetleri ve çiçeklerle süslenmiş bisikletleriyle katıldı.

Rengarenk görüntülerin oluştuğu etkinlikte Berlin polisi, bisiklet turunun düzenlendiği güzergah boyunca yolları kapatırken katılımcıların güvenliği için de özel önlemler aldı.

“Fancy Women Bike Ride” Artık Resmen Uluslararası

2018 yılında Avrupa Birliği, aynı sene Türkiye dışında İtalya, Almanya ve İsviçre’de de 70 şehirde eş zamanlı olarak düzenlenen etkinliği ‘Uluslararası Bir Kadın Hareketi’ olarak resmen tanıdı. Bu sene ise katılımcı kentlerin sayısı 120’yi geçmiş bulunuyor.

Bu etkinliği 2013 yılında İzmir’de başlatan Sema Gür, bu girişimi, çevreyi kirletmeyen, doğa dostu bir ulaşım aracı olan bisikleti, iklim değişikliği, çevre kirliliği ve doğanın dengesine verdiğimiz hasarın telafisi olarak değerlendirirken, bu çevreci eylemi de, yönetimlerin uygun bisiklet politikaları ile, heryerde günlük kıyafetlerle bile yapılabileceğini göstermek amacıyla bu yola çıktığını aktarıyor.

Etkinliğin önemli bir ayağını Almanya’nın başkenti Berlin’e taşıyan Safia Yazanoğlu ile yapılan özel röportajı önümüzdeki günlerde sitemizde bulabilirsiniz.

– APU / İnadına Haber / 22 Eylül 2019 Pazar –

yorum yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s