Hükümet’ten Koronavirüs’e Karşı Bar ve Diskotek Yasağı: “Yaşlılardan Ümidi Kestik, Gençlerimizi Kurtaralım”

Tüm dünyada Koronavirüs salgınına karşı alınan tedbirler, sokağa çıkma yasakları, toplu etkinliklerin ertelenmesi, uluslararası seyahatlerin durdurulması ve hatta sınırların kapatılması seviyesinde arttırılırken Türkiye yine ilginç bir yasak kararıyla gündeme damgasını vurdu; Tüm alkollü mekanlara Koronavirüs yasağı getirildi.

İçişleri Bakanlığı tarafından 81 İl Valiliği’ne gönderilen bir genelge ile, koronavirüs salgını nedeniyle pavyon, diskotek, bar, gece kulüplerinin yarın saat 10.00 itibariyle geçici süreliğine faaliyetlerinin durdurulması talimatı verildi.

Bakanlık genelgesinde şu ifadeler yer aldı:

Umuma Açık İstirahat ve Eğlence Yerleri” olarak faaliyet yürüten ve yurttaşların çok yakın bir mesafede bir arada bulunarak hastalığın bulaşma riskini artıracağı, bu nedenle pavyon, diskotek, bar, gece kulüplerinin yarın saat 10:00 itibariyle geçici süreliğine faaliyetleri durdurulacaktır.

Genelgede, söz konusu tedbirlere ilişkin vali/kaymakamlar tarafından il/ilçe belediyeleri ile işbirliği içinde ilgi Kanun hükümleri çerçevesinde “gerekli gerekli tedbirlerin ivedilikle alınması ve kolluk birimleri tarafından konunun takip edilerek uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi” istendi.

AVM ve Camiler Açık, Barlar Kapalı

Özellikle son günlerde Camii ve AVM gibi halkın toplu şekilde bir arada bulunduğu mekanların Koronavirüs salgınının yayılmasına olumsuz etkileri yoğun bir biçimde tartışılırken, Bar, Diskotek ve Gece Kulüpleri gibi içkili mekanlara yasak getirilmesi, sosyal medyada “devlet yaşlılardan ümidi kesti, gençleri kurtarmaya çalışıyor” yorumlarına yol açtı.

Suudi Arabistan’da gerçekleştirdikleri Umre sonrasında ülkeye dönen 20 bin’den fazla vatandaşın sadece yarısının karantinaya alınması, geri kalanların ise Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan “14 gün telkini” ile evlerinde kalmalarının istendiği açıklamaları tartışma yaratırken, AVM İşletmecileri Derneği tarafından ise halkın uyarılması yerine, “Çok fazla önlem aldık, güvenle AVM’lere gelebilirsiniz” çağrısı ise halkta tepkilere yol açtı.

Lübnan, Irak gibi pek çok müslüman ülkede toplu namazlar geçici olarak durdurulurken, özellikle Avrupa ve Amerika’da yurttaşlar, AVM’ler, Süpermarketler gibi insanların yoğun olarak bulunduğu yerlerden uzak durmaları konusunda uyarılıyor ve yasaklar getiriliyor.

Umuma Açık İstirahat ve Eğlence Yerleri?

İçişleri Bakanlığı’nın genelgesinde atıfta bulunan “Umuma Açık İstirahat ve Eğlence Yerleri” tanımı kafalarda da karışıklığa yol açtı. Genelge’deki atıf sonrasında kapatılması istenen mekanlara “pavyon, diskotek, bar, gece kulüpleri” vurgusu yapılsa da getirilen yasağın, yasada geçen tanımın kapsamı doğrultusunda Cafe, Kıraathane ve Restoran’lara kadar genişletilip genişletilmeyeceği sorusu şu an için yanıtsız kaldı.

Yasaya göre “Umuma Açık İstirahat ve Eğlence Yerleri” tanımının açıklaması şu şekilde:

Otel, Apart Otel, Pansiyon, Kahvehane, Kırahathane, Kır kahvesi, Çay Bahçesi İddia bayi, Ganyan Bayii, İçkisiz Cafe, İnternet Salonu Oyun Salonu, Atari Salonu Gazino, Taverna, Pavyon Dans Salonu, Kokteyl salonu, Diskotek, Bar, Birahane, Gece Kulubü, İçkili Lokanta, İçkili Çalgılı Lokanta, İçkili Kafeterya, İçkili Cafe Düğün Salonu Sinema, Tiyatro, Gösteri merkezi, Sirkler, Lunaparklar, Hamam, Sauna, Sıhhi Banyo, Gibi işletmeler Umuma Açık İstirahat ve Eğlence Yerleri olarak adlandırılır.

– APU / İnadına Haber / 16 Mart 2020 Pazartesi –

yorum yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s