Formül Oyunları: Ya Çıkanlar Girenleri Geçerse?

Son zamanlarda iyice ortaya çıkan bir gerçek var ki, Sağlık Bakanlığı formül cambazlığında TÜİK’i açık ara geride bırakmış. Zira dünya basını artık enflasyon oyunlarımızdan çok, Covid-19 hesaplamalarımızla dalga geçmeye başladı.

Özellikle Avrupa’da herhangi bir yöntemle ‘olası Covid -19‘ teşhisi konan herkes vaka hesabına katılıyor ve şüpheli ölümler dahi bu rakamlara dahil ediliyor ki mücadelede hataya yer olmasın.
Ancak başta Ankara Ün. Tıp Fakültesi’nden Prof. Dr. Ahmet Saltık ve Uludağ Ün. Tıp Fakültesi’nden Prof. Dr. Kayıhan Pala olmak üzere tüm aklı başında uzmanların haftalardır uyardığı üzere biz, hem sadece kesinliği Bilgisayarlı Tomografi tanısından çok daha düşük olan PCR Pozitif çıkan vakaları hesaba katıyoruz, hem de tedavi gözlem protokolü gereği tedavisi süresince 1 hastaya yapılan 3-4 testi, sanki 3-4 kişiye yapılmış gibi gösteriyoruz. Üstelik o testlerin sayısını aktif sürveyans yöntemi gereği takiplerle her gün arttırmamız gerekirken, biz bunu da azaltıyoruz ve dolayısıyla yeni vaka sayısını ‘elle’ düşürüyoruz. Yoğun bakımların doluluğu azalmazken hafif vakaların tahliyesiyle arttırılan ‘İyileşme‘ rakamları ile, Dünya Sağlık Örgütü’nün özel kodu kullanılmadan sümen altı edilen ve bu hesaplamalara hiç dahil edilmeyen ölüm vakaları da bu tehlikeli oyunun hükümete kazandırdığı kirli bonusu.

Elbette kendi kendimize OHAL falan ilan edecek değiliz ancak hükümet acemice manipüle ettiği bu sayılarla ne kadar kendini kurtarmaya çalışırsa çalışsın, bu salgının sırf bu sorumsuzluk yüzünden aylar boyunca artarak süreceği gerçeği değişmiyor. Üstelik bu oyunlarla ciddi boyutta ‘tepetaklak‘ edilen rakamlara inanmak isteyenleri ve çevresindeki tüm toplumu çok daha büyük bir tehlikeye sürüklüyor.

Bu tehlikeli formül oyunlarının iktidar açısından çok önemli bir riski daha var:
Formül bu şekilde çalıştırılmaya devam edilirse, çok kısa bir zaman içerisinde iyileşen kişilerin sayısı hasta sayısını geçecek, bu da bizden iktidara bir uyarı olsun…

W / İnadına Haber / 29 Nisan 2020

yorum yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s