#10Ekim #AnkaraKatliamı Anmasına Saldırı: Pandemi Değil Nekrofobi*

#10Ekim #AnkaraKatliamı’nın 5. yıldönümünde aramızdan kopartılan 103 canımızı anmak isteyen aileler ve çok sayıda sivil toplum kuruluşunun Ulus’tan Ankara Garı’na doğru gerçekleştirmek istedikleri kısa yürüyüş ve anma etkinliği Ankara Emniyeti tarafından engellendi.

Ankara Garı’na gitmek üzere Ulus Metro İstasyoun’nda toplanan çok sayıda yurttaşın gerçekleştirmek istediği yürüyüş, Ankara Emniyeti tarafından Covid-19 salgını bahane gösterilerek engellendi. Sabah saatlerinde toplanan yurttaşlara, İçişleri Bakanlığı talimatıyla polis tarafından müdahale edildi ve 11 kişiyi gözaltına aldı.

Ulus Metro istasyonundan, katliamın gerçekleştiği Ankara Garı önüne yürümeleri engellenen aileler, saldırıdan yaralı olarak kurtulanlar, çok sayıda siyasi parti temsilcisi, sendika ve meslek örgütleri ise engelleme sonrasında Ulus Metro İstasyonu’nda saldırıyı kınadı.

Pandemi Değil Nekrofobi

Sadece kaybettiğimiz 103 canımızı anmak ve bu cihadist saldırıyı kınamak amacıyla gerçekleştirilmeye çalışılan etkinliğe yapılan saldırı hakkında ise akademik çevrelerden, iktidar güçlerinin sadece muhalefet edenlerden değil, ölümüne yol açtığı yurttaşlardan bile korktuğu, bu korkunun asıl sebebinin ise, kendi işledikleri suçların açığa çıkma endişesiolduğu yorumları yapıldı.

Polis engellemesi dolayısıyla Gar Meydanı’na gitmesi engellenen aileler ise, Ulus metro çıkışında katliamda yaşamını yitirenlerin isimlerini tek tek haykırarak, anmayı gerçekleştirdi.

CHP Karanfil Bıraktı

Ankara Garı önüne gidebilen tek grup ise Kemal Kılıçdaroğlu, Selin Sayek Böke, Ali Hikmet Akıllı, Murat Emir, Ali Haydar Hakverdi ve Gamze Taşcıer’den oluşan CHP heyeti oldu. Katliamın gerçekleştirildiği yerde saygı duruşunda bulunan CHP’liler, ölenlerin anısına karanfil bıraktı.

*Nekrofobi: Ölülerden ve ölüleri çağrıştıran olgulardan korkma fobisi.

Kapak Fotosu: Evrensel

VU/ İnadına Haber / 10 Ekim 2020

yorum yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s