#HatayYangını’nda, Sekiz Büyüklüğünde İhanetin İzleri

Geçtiğimiz Perşembe günü Hatay’ın Belen ilçesi yakınlarında başlayan ve üç ilçeye yayılan yangını söndürme çalışmaları Cuma ve Cumartesi günleri boyunca devam etti. Belen ilçe merkezi yakınlarındaki Petek mevkisinde önceki gün kontrol altına alınan yangın bölgesinde, alevler yeniden yükseldi. Alevler yerleşim yererine de ulaşınca hasar daha da arttı.

Bina ve otomobillere de sıçrayan yangının karayoluna tekrar yaklaşması nedeniyle Belen-İskenderun karayolu trafiğe kapatıldı. Yangının yerleşim yerlerinin bulunduğu alana da yayılmasının ardından bölgede yaşayan halk, evlerini terkederek alevlerden uzaklaştı. Ekiplerin yoğun müdahalesi sonucunda yangın büyük ölçüde kontrol altına alındı ve bölgede soğutma çalışması başlatıldı.

Hükümet Sınıfta Kaldı, Ya Kasıt?

CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin, konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “İlk önce trafo yangını olduğu söylendi ama birbiriyle hiç alakası olmayan bölgelerde çeşitli aralıklarla yangınlar çıkıyor, bu da sabotaj ihtimalini artırıyor. İnsanlar perişan halde. Devletin kenti afet bölgesi ilan etmesi lazım” dedi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ise yangının kontrol altına alındığını belirtti ve “Yangına 1 uçak, 5 helikopter, 188 arasöz, 25 iş makinesi ve takviyelerle 750 personelin müdahale etti. Meteorolojik şartlar aleyhimizeydi. Nemin 18, sıcaklığın da 30 derece civarında olması ve rüzgarın 70 ve yer yer üzerinde seyretmesiyle maalesef bu saatlere kadar mücadele devam etti. Hava araçları iki gün boyunca yer yer ve kısıtlı olarak çalıştı. Bir uçağımız su alış kapaklarında arıza olunca kullanılamadı. Yangın, yerleşim yerlerine çok yakın seyrettiği için tehlikeler yaşadık. Zaman zaman karşı ateş tekniğini kullandık. Müftüler, Nergizlik, Karahüseyinli mahalleleri ve Belen ilçe merkezi yangından etkilendi.” açıklamasında bulundu.

Toplamda 8 farklı kaynaktan yayıldığı anlaşılan yangın sırasında edinilen bilgilere göre ise, Hatay’da yerleşim yerlerini etkileyen yangının bulunduğu bölgede büyük bir maden projesi gerçekleştirileceği öğrenildi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na Hatay Valiliği adına gönderilen 30 Eylül tarihli resmi bir yazıya göre, Arsuz ilçesi merkezli olarak ve çevredeki birçok köy ve ilçeyi etkileyecek bir krom madeni projesinin uygulanacağı ifade edildi.

Maden Uğruna İhanet

Resmi yazıda, “Hatay ili Arsuz ilçesinde Krommer Madencilik Şirketi tarafından yapılması planlanan Krom Ocağı projesi hakkında ÇED Yönetmeliğinde yer alan ÇED Genel Formatı çerçevesinde hazırlanan ve Bakanlığımıza sunulan dosya ile ilgili ÇED Yönetmeliği gereğince ÇED süreci başlatılmış bulunmaktadır” ifadeleri yer alıyor.

HDP PM ve Çevre Komisyonu Üyesi Bestami Çorapçı da Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü (MAPEG) tarafından Hatay’ın 5 ilçesindeki 9 noktada maden arama ihalesi yapılacağını aktararak, yangınların maden arama çalışmalarıyla ilişkili olabileceğini belirtti. Ayrıca konu hakkında açıklama yapan çok sayıda çevre uzmanı da bu yangınların, ormanlık arazilerin hem ketsel yapılaşmaya, hem de madenciliğe açılmasından kaynaklı olduğu açıklamalarında bulundu.

Hatay Valiliği, “Yangında sabotaj ihtimaliyle ilgili gözaltına alınan şahıslar olup konuyla ilgili soruşturma devam etmektedir. Henüz sabotaj ile ilgili kesin bir bilgiye ulaşılamamıştır” açıklamasını yaptı ancak bakan Pakdemirli ise, yangınla ilgili olarak ilk etapta gözaltına alınan 4 şüpheliden 2’sinin serbest bırakıldığını, 2 yeni şüphelinin ise sonradan gözaltına alındığını belirtti ve “Kamuoyunda son iki günde yangın özelinde çok ciddi kasıt şüpheleri ortaya çıktı. Bununla ilgili valiliğimiz soruşturmayı yürütüyor. Valilik ve diğer kurumlar çok yönlü soruşturmaya devam ediyor. Dün akşam itibariyle baktığımız 300-400 hektar olabilir gibi görmüştük ama bugün tam hesaplama yapmadık. Hepsini hesaplayacağız. İddiaların hepsi çok yönlü soruşturma ile araştırılıyor. Neticelere ulaşıldığı zaman kamuoyu ile paylaşılır.” açıklamasında bulundu.

Hatay’da 7 Eylül 2020 tarihinde büyük çaplı bir orman yangını daha yaşanmıştı.

Kapak Fotosu: DHA

VU/İnadına Haber / 11 Ekim 2020

yorum yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s