Zihinlerdeki Duvarı Yıkan İZEV’den, Yaşam Köyü İçin Yeni Girişim

1989 yılında “Hayatın her alanında biz de varız!” diyerek, özel eğitime muhtaç çocuk, ergen ve yetişkin bireylerin gereksinimleri için çalışmalar yürütmek amacıyla yola çıkan İZEV, destek verdiği genç ve yetişkin zihinsel engelli bireylerin hayata hazırlanması ve sosyal yaşamda yer almasına  yönelik “Yaşam Köyü” projesi için yeni bir destek kampanyasına hazırlanıyor.

İZEV’den (İstanbul Zihinsel Engelliler İçin Eğitim ve Dayanışma Vakfı) yapılan son açıklamaya göre 12 ünlü müzisyenin katılımıyla hazırlanan bir lansman klibi ilk olarak 3 Aralık tarihinde duyurulacak ve Ocak 2021’de ise izleyicilerle buluşacak.

Yeni Şarkı, 2018 Yılındaki “Yaşam Hakkı – Duvar” Şarkısının Devam Klibi Olacak

2018 yılı Nisan ayında İZEV tarafından, Sariyer Belediyesi’ne ait Boğaziçi Kültür ve Sanat Merkezi’nde farklı bireylerin sesini sanatla duyurabilmek için hayata geçirdiği etkinlik kapsamında “Yaşam Köyü” projesinin tanıtımı amacıyla bir lansman şarkısı gösterimi gerçekleştirilmişti.

Projeyi dünyaya tanıtacak olan bu şarkı ise, ünlü İngiliz Progresif Rock grubu Pink Floyd’un kurucularından Roger Waters tarafından, kullanım ve Türkçe söz yazabilme hakları 1979 yılından bu yana ilk kez 2 seneliğine Türkiye’deki down sendromlu bireylere verilen “Another Brick in the Wall” olmuştu.

Orijinal sözleri ingilizce olan ve Hakan Kural tarafından türkçe söz yazılan ve “Yaşam Hakkı – Duvar” olarak yeniden adlandırılan şarkıyı ise aralarında Selda Bağcan, Funda Arar, Kubat ve Koray Avcı’nın da bulunduğu çok sayıda sanatçı seslendirdi.

İZEV Vakfı Gönüllü Marka Danışmanı Hakan Kural tarafından 2018 yılında yapılan açıklamada hedeflerinin, klibin yayınlanmasından sonraki 1 yıllık süreçte 10 Milyon izleyiciye ulaştırarak önemli bir farkındalık yaratmak ve bu sayede yaratılan maddi destek ile Sakarya Geyve’de bir Yaşam Köyü kurmak olduğu belirtilmişti. Ancak geçen süre içerisinde ne yazık ki bu hedefe ulaşılamadı ve izlenme oranı 5 milyon seviyelerinde kaldı. Güncel sayı ise 15 Kasım 2020 itibariyle 5 milyon 917 bin 53.

Hedef 10 Milyon İzlenme Oranı…

Buna rağmen hedeflerinden vazgeçmeyen İZEV, başladıkları yola 2020 yılı Aralık ayında yayınlanacak yeni bir klip ile devam edeceklerini ve duyarlı gönüllülerin de desteğiyle 10 Milyon izlenme sayısına ulaşacaklarına inandıklarını duyurdu.

13 Kasım 2020 tarihinde İZEV tarafindan yapılan açıklamada ise şu ifadelere yer verildi:

Proje klibimize gösterdiğiniz ilgi ve desteğiniz için teşekkürler. Klibimiz lanse ettiğimiz yıl malesef on milyon hedefine ulaşamadı. Fakat yurt içi ve yurt dışından 16 ödüle layık görüldü. 3 Aralık’ta lanse etmek ve Ocak ayında sizlerle buluşturmak üzere devam klibi olacak 2. videomuzu 12 ünlünün katılımıyla hazırlıyoruz.

Yine bir dünya müziği ve fenomen şarkıyı Türkçeye uyarlıyoruz. Takip edip desteklerseniz çok seviniriz.
Kampanya 1 yılın sonunda bitmesine rağmen klibin yayılması, toplumun farkındalık kazanması için önemli.
Engelli farkındalığı yaratmak için yayabilirsiniz. On milyon 1 yıllık hedef idi, malesef gerçekleşmedi.
Aralık ayında lanse edeceğimiz devam klibimizi bir bağış kampanyası ile birlikte gündeme getireceğiz ve elde edilecek gelir ile Sakarya Geyve’de bir özel eğitim okulu inşa ettireceğiz, bu çalışma için şuan MEB ile protokol sürecindeyiz. Ayrıca yaşam köyü için de arazı arayışımız sürmekte.
Lütfen desteklemeye devam edin.

İşte Türkçe Sözleriyle “Another Brick In The Wall / Yaşam Hakkı – Duvar

2018 Nisan ayında yayınlanan ilk klibin bilgileri şu şekilde:

Yaşam Hakkı – Duvar (Another Brick In The Wall)
Söz-Beste: Roger Waters
Editör: Roger Waters Overseas Ltd / BMG Rights Management (UK) Ltd c/o Zeplin Edisyon
Türkçe Söz: Hakan Kural

Müzisyenler:
Cihat Akyıldız – Solo Gitar
H.Barış Kıratlı – Bas Gitar
Volkan Öktem – Davul
Tolga Akyıldız – Ritm Gitar
Atilla Altunkeser – Klavye

– VU/İnadına Haber / 15 Kasım 2020 –


İZEV (İstanbul Zihinsel Engelliler İçin Eğitim ve Dayanışma Vakfı) HAKKINDA:

Zihinsel engellilerin toplumca farklı bireyler olarak kabul edilmesini sağlayarak, onları bağımsız yaşama hazırlayan ve hayatın her alanında yer almaları için çalışmalar yürüten bir sivil toplum kuruluşudur.

“Hayatın her alanında biz de varız!” mottosuyla yola çıkan İZEV, bu hedefi gerçekleştirmek üzere sloganları ise: “Yıkılmak zorunda olan zihinlerdeki duvar!”  ve “Yaşam bir deniz, biz de sizdeniz!”

1989 yılında dernek olarak kurulan ve 1997 de vakıf tüzel kişiliğinde yapılanan İZEV, evlatları zihinsel engelli aileler tarafından oluşturulmuş.

0-25 yaş arası zihin engelli çocuğa rehabilitasyon, terapi, ilköğretim ve mesleki eğitim hizmetleri veren Saadet İlköğretim Okulu ve Mesleki Eğitim merkezinin kurucusu ve destekçisi olan vakıf, kurumun rehabilitasyon – terapi merkezi ve ana binasının yapımını üstlenmiş. İZEV Vakfı bugün kurum içi faaliyetlerine Sarıyer’de bulunan Bağımsız Yaşam Alanı ve Yeni Nesil Farkındalık Merkezi’nde devam etmekte, bina aynı zamanda Vakıf Merkezi olarak da kullanılmaktadır.

https://www.izev.org.tr/hakkinda/


yorum yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s